Żywienie dojelitowe w warunkach domowych
Czym jest żywienie dojelitowe?
Żywienie dojelitowe jest procedurą, którą można zastosować u chorych nie wymagających hospitalizacji, a u których niemożliwe jest wystarczające żywienie drogą doustną (np. z powodu zaburzeń przełykania), możliwe jest natomiast odżywianie drogą przewodu pokarmowego. Warunkiem jest możliwość uzyskania dostępu do sprawnie działającego odcinka przewodu pokarmowego (np. żołądka lub jelita). W takim żywieniu stosuje się diety przemysłowe.
Żywienie dojelitowe w warunkach domowych
Zgodnie z definicją przedstawioną przez NFZ, żywienie dojelitowe w warunkach domowych jest wskazane u chorych nie wymagających hospitalizacji, a u których niemożliwe jest wystarczające karmienie drogą naturalną, możliwe jest natomiast odżywianie drogą przewodu pokarmowego pod warunkiem uzyskania dostępu do jego sprawnie działających odcinków i zastosowania odpowiedniej mieszaniny odżywczej.
Żywienie dojelitowe w warunkach domowych prowadzą specjalistyczne ośrodki w całej Polsce. Szpital w Skawinie jest największym najbardziej profesjonalnym takim ośrodkiem w Małopolsce.
Pacjent może skorzystać z bezpłatnego żywienia dojelitowego w warunkach domowych, jeżeli posiada:
Sztuczny dostęp do przewodu pokarmowego (sonda, gastrostomia, jejunostomia)
Skierowanie do leczenia żywieniowego w warunkach domowych
Informację na karcie wypisowej dotyczącą dalszego leczenia żywieniowego (zobacz: Karta Zgłoszenia)
Zgłoszenie pacjenta do dojelitowego żywienia domowego:
Wymagane dokumenty:
- skierowanie do Poradni Żywieniowej celem włączenia żywienia dojelitowego dietą przemysłową w warunkach domowych [LINK]
- karta wypisowa ze szpitala, w której ujęto informację o wytworzeniu i rodzaju dostępu do żywienia dojelitowego (zgłębnik, PEG, gastrostomia, jejunostomia, inny) lub oświadczenie o założeniu np. sondy nosowo-żołądkowej przez pielęgniarkę
- W przypadku dzieci informacja o kwalifikacji do żywienia dojelitowego powinna być zawarta w karcie informacyjnej.