STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
W Szpitalu Wielospecjalistycznym im. Stanley Dudricka w Skawinie została wdrożona procedura – Standardy Ochrony Małoletnich Procedura ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
Celem wprowadzonej procedury w podmiocie jest:
Zapewnienie wszystkim dzieciom ochrony przed krzywdzeniem i ustalenie procedur udzielania im wsparcia.
- Zapewnienie wszystkim pracownikom niezbędnych informacji i kompetencji, aby umożliwić im wywiązanie się z obowiązków w zakresie dbałości o dobro dziecka i ochrony dzieci przed przemocą.
- Zapewnienie dzieciom oraz ich rodzicom lub opiekunom niezbędnych informacji na temat zasad obowiązujących w podmiocie oraz możliwości uzyskania wsparcia w sytuacji podejrzenia, że dziecko doświadcza krzywdzenia.
Dokument dostosowany jest do specyfiki i odpowiada na potrzeby dzieci-pacjentów, ich rodziców / opiekunów oraz całego personelu – zarówno osób wykonujących zawody medyczne, jak i innych specjalistów, administrację i personel pomocniczy.
Opracowana w Szpitalu procedura obejmuje kluczowe kwestie dotyczące ochrony dzieci przed krzywdzeniem:
- Wdrożono zasady rekrutacji i weryfikacji personelu
- Wprowadzono obowiązek identyfikowania sytuacji mogących świadczyć o krzywdzeniu dziecka oraz podejmowania określonych interwencji w tych przypadkach.
- Wdrożono przejrzystą procedurę reagowania na podejrzenie, że dziecko doświadcza krzywdzenia, ścieżkę prowadzenia interwencji prawnej i wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za ochronę dzieci.
- Wdrożono zasady bezpiecznych relacji między personelem i dzieckiem, czyli określenie co jest w kontakcie z małym pacjentem działaniem pożądanym, a co jest niedopuszczalne.
- Wdrożono zasady bezpiecznego korzystania z mediów elektronicznych przez dzieci, w tym z Internetu.
- Wdrożono zasady ochrony wizerunku i danych osobowych dzieci.
INFORMACJE O MOŻLIWOŚCI UZYSKANIA BEZPŁATNEJ POMOCY PRZEZ DZIECKO
Każde dziecko telefonując pod wskazane numery może porozmawiać o wszystkim, o przyjaźni, miłości, dojrzewaniu, kontaktach z rodzicami, rodzeństwem, problemach w szkole czy emocjach, których doświadcza. Może uzyskać pomoc w sytuacji, kiedy czuje się dyskryminowane, kiedy doświadcza przemocy lub jest jej świadkiem.
- Pamiętaj masz prawo szukać wsparcia dla siebie. Jeśli tego potrzebujesz zadzwoń na telefon zaufania dla dzieci i młodzieży czynny całą dobę przez cały tydzień pod bezpłatnym numerem: 116 111
Więcej informacji możesz także uzyskać wchodząc na stronę www.116111.pl
- Rzecznik Praw Dziecka prowadzi darmowy, całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania, gdzie zarówno dzieci, jak i ich rodzice czy opiekunowie mogą w każdej chwili uzyskać profesjonalne wsparcie psychologiczne i prawne. Jeśli tego potrzebujesz zadzwoń pod bezpłatny numer: 800 12 12 12
Więcej informacji możesz także uzyskać wchodząc na stronę https://brpd.gov.pl/
- Centrum Usług społecznych w Skawinie Żwirki i Wigury 13, tel. 12 276 21 37
Czynne: poniedziałek 8.00 -17.00, wtorek 7.30 – 15.30, środa 7.30 – 15.30, czwartek 7.30 – 15.30, piątek 7.30 – 14.30
Więcej informacji możesz także uzyskać wchodząc na stronę: http://cus.skawina.net/
- Linia pomocy dla osób pokrzywdzonym przestępstwem i świadków / wsparcie 24h / 7dni: 48 222 309 900