Leczenie żywieniowe metodą dojelitową w domu pacjenta. Jedyny taki ośrodek w małopolsce, jeden z największych w kraju posiadający własny mieszalnik do produkcji preparatów żywieniowych.

Żywienie dojelitowe w warunkach domowych

Żywienie dojelitowe – co to jest?

Żywienie dojelitowe jest procedurą, którą można zastosować u chorych nie wymagających hospitalizacji, a u których niemożliwe jest wystarczające żywienie drogą doustną (np. z powodu zaburzeń przełykania), możliwe jest natomiast odżywianie drogą przewodu pokarmowego. Warunkiem jest możliwość uzyskania dostępu do sprawnie działającego odcinka przewodu pokarmowego (np. żołądka lub jelita). W takim żywieniu stosuje się diety przemysłowe.

Żywienie dojelitowe w warunkach domowych

Zgodnie z definicją przedstawioną przez NFZ, żywienie dojelitowe w warunkach domowych jest wskazane u chorych nie wymagających hospitalizacji, a u których niemożliwe jest wystarczające karmienie drogą naturalną, możliwe jest natomiast odżywianie drogą przewodu pokarmowego pod warunkiem uzyskania dostępu do jego sprawnie działających odcinków i zastosowania odpowiedniej mieszaniny odżywczej.

Żywienie dojelitowe w warunkach domowych prowadzą specjalistyczne ośrodki w całej Polsce. Szpital w Skawinie jest największym najbardziej profesjonalnym takim ośrodkiem w Małopolsce.

Pacjent może skorzystać z bezpłatnego żywienia dojelitowego w warunkach domowych, jeżeli posiada:

• sztuczny dostęp do przewodu pokarmowego (sonda, gastrostomia, jejunostomia)
  • skierowanie do leczenia żywieniowego w warunkach domowych
  • informację na karcie wypisowej dotyczącą dalszego leczenia żywieniowego (zobacz: Karta Zgłoszenia)